Uygulamaların İstediği İzinler ve Anlamları Nelerdir?


Bu yazıda kullanıcıları çoğu zaman tripten tribe sokan ve genellikle rahatsızlık veren erişim izinleri ve bu izinlerin denetimi üzerinde duracağız. İzinler genel olarak telefonunuzdaki medya, kişiler, mesajlar benzeri datalara ya da telefonunuzun konum, kamera vs gibi donanımlarına erişmek üzere talep edilen isteklerdir. Öncelikle Telefonuzun sizden isteyebileceği tüm izinleri açıklayarak anlatalım:

Android Ekosisteminde Ne Gibi İzinler Vardır?

Uygulamanın niteliğine göre istenen izinler değişmektedir. Genel olarak ortak olan izinlerin yanı sıra cihaza ya da geliştiricinin talebine göre özel izinlerde olabilir. Örneğin bir kamera uygulamasının kamera donanımını kullanmak için izin istemesi ya da bir harita uygulamasının konumunuza erişebilmek için istemesi pekala normaldir. Genellikle bakmadan onayladığımız sıkça karşınıza çıkabilecek izin türleri şöyledir:
Uygulama İçi Satın Alma: Uygulama içerisindeki ücretli seçenekeleri satın alabilmeniz için gereklidir.
Cihaz ve Uygulama Geçmişi: Cihazın günlük verilirini, tarayıcı yer işaretleri - geçmişini okuma ayrıca uygulamalara ilişikin verileri okuma izni anlamına gelir.
Hücresel Veri Ayarları: Mobil veri bağlantınızı ve alıp gönderilen tüm datayı okuma yetkisi.
Kimlik: Cihazınızdaki hesap ve profil bilgilerine erişim ve kullanım izni; bu uygulamanın cihazdaki isim, soy isim, iletişim bilgilerine erişebileceğine ve hesap ekleyip kaldırabileceği anlamında gelir.
Kişiler: Cihazınızdaki kişilere erişebilmekle birlikte değiştirme imakanına da sahiptir.
Takvim: Takvim etkinliklerini okuma ve değiştirebilme, kişilere etkinlikler ile ilgili e-posta gönderebilme.
Konum: Yaklaşık ve hassas konum bilgilerine erişim, GPS donanımına erişim.
SMS: Bu izin ile uygulama cihazınızdaki SMS ve MMS servislerini kontrol edebilir; tüm okuma, düzenleme, ve gönderme yetkileri.
Telefon: Çağrı yapma, çağrı geçmişi, çağrı yönlendirme hizmetleri.
Fotoğraflar/Medya İçerikleri/Dosyalar: Hafıza kartınız ve cihaz depolama alanınızın içeriğini okuma, değiştirme, silme ya da biçimlendirme.
Kamera: Fotoğraf çekme ve video kaydetme.
Mikrofon: Ses kaydı dahil mikrofona tam erişim.
Kablosuz Bağlantı Bilgileri: Kablosuz alıcınızın açık olup olmadığını kontrol etme, bağlı cihazların adlarına erişim.
Bluetooth Bağlantı Bilgileri: Bu izin ile uygulama yakındaki cihazlara bluetooth yayını yapabilir, ve diğer tüm bluetooth işlevlerini kontrol edebilir.
Giyilebilir Sensörler / Aktivite Verileri: Giyilebilir cihazlardaki hassas verilere ulaşabilme ve sensörleri izleme.
Cihaz Kimliği ve Çağrı Bilgileri: Cihaz kimliği, telefon numarası, arama yapılan numaralara erişim.
Diğer: Uygulamalar bu genel izinlerin dışında üretici tarafından ve geliştirciler tarafından talep edilen çeşitli özel izinler isteyebilirler. Diğer gurubunda yer alan bazı izinleri şöyle sıralayabiliriz: sosyal akışınızı okuma ve yazma, abone olunan feed'lere erişim.

Android ekosisteminde İzinler Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Android 6.0 Marsmallow ile uygulama izinlerine her zaman müdehale edebilirsiniz. Bazı uygulamalar reddedilen izinlere rağmen çalışabiliyorken önemli izinleri reddetmeniz durumunda açılmayabilir. Android 6.0 Marshmallow’da izinleri kapatıp açmak için Ayarlar > Uygulamalar > “İlgili Uygulama” > İzinler yolunu izleyebilirsiniz. Eğer telefonunuzdaki Android sürümü 6.0’dan düşükse ve telefonunuz rootlu ise bu iş için üçüncü parti bir uygulama kullanmalısınız.
İleri
« Geri
Geri
İleri »

DönüştürDönüştür İfadeİfade

Yorumlarınız İçin Teşekkür Ederim.